Omega 3 Nedir?

İnsan vücudunun birçok farklı fonksiyonu ve görevi bulunur. Bu yapının sağlıklı ve uyumlu bir şekilde işleyebilmesi için, vücut dışarıdan alınması gereken bazı maddelere ihtiyaç duyar. Bu maddelerin eksik olduğu durumlarda vücuttaki bazı işlevlerde aksaklıklar görülebilir. Var oldukları durumlarda ise vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve gelişim göstermesini sağlarlar. Bu doğrultuda Omega3, kişinin dışarıdan alması gereken en önemli bileşenlerden bir tanesidir.

Omega-3, içerisinde doymamış yağ asitlerini bulunduran bir bileşiktir. Toplumda bilindiği üzere en yoğun olarak balık yağında bulunur. Omega 3 sayesinde vücuttaki hücre gelişimi ve kas aktiviteleri düzenlenir. Vücuda dışarıdan alınan Omega 3 asidinin bir diğer önemli görevi ise vücutta bulunan yağın enerjiye dönüştürülmesidir.

Bütün bunların yanında yapılan bilimsel araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve inflamatuar süreçleri azalttığını göstermiştir. Hücre zarının yapı taşı olarak kullanılan yağ asitleridir ve çeşitli hormonların üretimi için de gereklidir. Vücut, Omega-3 yağ asitlerini kendi üretemez bu nedenle besinler yoluyla alınması gerekmektedir.

iHealth Bültenimiz