Kalsiyum ve D Vitamini Nedir?

 Kalsiyum ve D vitamini vücudun en çok ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamindir. Kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin ortak belirtisi olarak yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük görülür. Bu belirtiler sonucunda enerji düşüklüğünün görülmesi bireyin yaşamını olumsuz etkilemesine neden olur ve keyif almasını engeller. Ayrıca, sağlıklı kemikler oluşturmak ve kemik sağlığını korumak için D vitaminin varlığı çok mühimdir. Bunun esas nedeni, kemiğin birincil bileşeni olan kalsiyumun ancak D vitamini varlığında vücut tarafından emilmesidir.

 

Çocuklarda Kalsiyum ve D Vitaminin Önemi!

Çocukların kemikleri, maksimum yoğunluklarına ve boyutlarına ulaşmak için 25 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bu nedenle çocukluk çağı, güçlü kemikler inşa etmek ve tüm yaşamları boyunca onları sağlıklı tutmak için en önemli dönemdir.

Kalsiyum, kemik büyümesini desteklemek için gereken ve oldukça ii bilinen bir mineraldir. Toplam vücut kalsiyumunun %99’undan fazlası dişlerde ve kemiklerde bulunur.

Araştırmalar, çocukların büyük çoğunluğunda D vitamini eksikliği yaşadığını gösteriyor. Kalsiyum emiliminde önemli bir rol oynayan D vitaminini eksikliği kemiklerin gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir.

Kalsiyum: Vücut tarafından emildikten sonra kemiklerin ve dişlerin normal olarak büyümesine katkıda bulunur.

D Vitamini: Vücudun bağırsaklardan kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve ayrıca kandaki kalsiyum miktarını düzenler.

 

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur?

Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde yoğun bir şekilde bulunan kalsiyum aynı zamanda; kabuklu yemiş, soya ve soya içeren besinler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru incir ve pekmez gibi besinlerde de bulunmaktadır.

 

Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri

Başlıca kalsiyum eksikliği belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Kemiklerin zayıflaması, tırnaklarda deformasyon ve kırılmalar, deride kuruluk.
  • Kas ağrıları ve kramplar, tetani, kısmi ya da yaygın epileptik nöbetler.
  • Ağız çevresinde ve parmaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi.
  • Çocuklarda dişlerin gelişim bozuklukları, diş çürümeleri.
  • Uyku problemleri.
  • Sık sık hastalanma.
  • Kilo vermekte zorlanma.
  • Adet öncesi ağrı ve şişkinliklerin artması.
  • Katarakt ve görme bozuklukları.

 

Ayrıca kafa içi basınç artışı, mental durgunluk, sinirlilik, düşük entelektüel kapasite, kaygı ve kişilik bozuklukları, depresyon ve psikoz da kalsiyum düşüklüğü belirtileri arasında yer alır.

iHealth Bültenimiz